Güney Kore İthalat Cezalarında Son Durum

Bildiğiniz gibi hammaddelerini Güney Kore’den ithal eden binlerce üreticilerimizin yaşadığı bu sorunu yakından takip ediyoruz. Gerek siyaset, gerek kamu, gerekse de basın yoluyla sorunun çözüme kavuşması yolunda yoğun çalışmalar yapıyoruz.

Bu çalışmalar çerçevesinde, geçen ay Gümrükler Genel Müdürümüz Sn. Mustafa Gümüş, başkanımızı telefonla aramış ve Ankara'da "Güney Kore ithalatlarında STA Cezaları" konusunun çözümü için davet etmiş, ve bu toplantıda konunun mevzuat yönü açısından önemli istişareler yapılmış, ilerlemeler kaydedilmişti.

Bu toplantı sonrası yapılan mevzuat çalışmaları ise Gümrüklerden sorumlu Bakan Yardımcımız Sn. Rıza Tuna TURAGAY’a sunulmuş ve kendilerinin konu hakkında çalışmaları sürmekte olduğu bilgisi tarafımıza verilmişti.

09.10.2019 Çarşamba günü Bloomberg TV’de katıldığımız canlı yayında, Güney Kore ithalatlarına kesilen cezalar sebebiyle mağdur olan firmalarımızın durumunu kamuoyu ile paylaşmaya devam ettik.

Bugün de konu ile alakalı Ticaret Bakan Yardımcımız Sn. Rıza Tuna TURAGAY, Başkanımızı aradılar. Kendisiyle yaptıkları görüşmede, sorunun çözümü için yoğun mesai harcadıklarını, çalışmaların olumlu ve yapıcı bir yönde ilerlediğini ve kısa zamanda sonuçlandırmak gayreti içinde olduklarını tekrar ilettiler.

 

Başkanımız Yavuz EROĞLU'nun Bloomberg TV’deki açıklamaları için tıklayınız.

 

Bakanımıza, firmalarımıza yeterli süre verilerek menşe beyanlarının sonradan tamamlattırılması yönündeki görüşlerimizi tekrar aktardık. Güney Kore makamlarıyla olan görüşmelerimizi ve onlarında bu belgelerin tamamlatılması noktasında özel sektöre destek noktasındaki taahhütlerini paylaştık.

Sayın Bakan Yardımcımız Rıza Tuna TURAGAY’a üreticilerin sorununu takibi ve desteği için teşekkür ederken, konunun firmaların mağduriyetini giderecek şekilde hızla çözülmesini umuyoruz.

Bugüne kadar olduğu gibi, üreticilerimizin önündeki bu sorunu da elbirliğiyle kaldırmak için yakın takibe etmeye devam edeceğiz.

Başkanımız Yavuz EROĞLU’nun BLOOMBERG TV deki açıklamaları için tıklayınız

Gümrükler Genel Müdürü ile görüşme haberimiz için tıklayınız

PAGEV Güney Kore İthalatlarında STA Cezaları Toplantısı Haberimiz

Hürriyet Gazetesinde Başkanımız Yavuz EROĞLU'nun demeci

Başkanımız Yavuz EROĞLU’nun Gümrük TV’ye verdiği Demeç

Saygılarımla

Ertan GÜNEŞ
Genel Sekreter

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3