Gümrüklerde Plastik Hammaddelerinin Gıda Temas Kontrolü Kalktı

Bildiğiniz gibi plastik hammadde ithal eden firmalarımızın, ithalat işlemleri sırasında hammaddenin gıdaya temas edip etmeyeceğini beyan etmesi veya temas edecekse bu konuyu belgelendirmesi gerekmekteydi.

İthal edilen hammaddenin, tam olarak hangi uygulama (gıda veya gıda dışı) için kullanılacağı belli olmadığından, firmalarımızın hammadde ithalatında nasıl bir işlem uygulayacağı sorun teşkil etmekteydi. Yine aynı şekilde gıda ambalajı üreten firmalarımız da, bitmiş ürünlerini zaten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belgelendirmesi, testleri ve onayı olmadan piyasaya süremediklerinden, gümrüklerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uyguladığı işlemler zaman ve maliyet oluşturmaktaydı.

Bugün (27 Mart 2018) yayınlanan Resmi Gazete'de; 39.01 ila 39.14 G.T.İ.P hammaddeler artık Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kontrolüne tabi ürünlerin İthalat Denetimi Tebliği’nden çıkarılmıştır.

Bu önemli gelişmenin sektörümüze hayırlı olmasını diler, başta Ekonomi Bakanlığımız ve Esnek Ambalaj Üreticileri Derneği (FASD) olmak üzere emeği geçen; TOBB Ambalaj Meclisi, TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Meclisi, ASD, SEPA ve diğer tüm sivil toplum örgütlerimize teşekkürlerimizi sunarız.

27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Tebliğ Değişikliği için tıklayınız 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5