Gümrük vergisiz ithalat kapısından 8 plastik hammaddesi daha geçti...

PLASTİK SEKTÖRÜ VERGİLERİ ‘ASKIYA ALARAK’ GÜÇLENİYOR!
Gümrük vergisiz ithalat kapısından 8 plastik hammaddesi daha geçti

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Türk plastik sektörünün hammadde sorununun çözümü doğrultusundaki çalışmalarını sürdürüyor. PAGEV’in, Ekonomi Bakanlığı ve Avrupa Birliği nezdinde 2013 yılında başlattığı çalışmalar art arda meyvelerini veriyor. Plastik sektörünün dört emsal hammaddesine 1 Temmuz 2014 tarihinde itibaren 5 yıl süre ile gümrük vergisiz ithalat yolunu açan “askıya alma” sisteminden 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 8 yeni plastik hammaddesi daha yararlanacak. Hammadde ihtiyacının önemli bir bölümünü ithalat ile karşılayan plastik sektörü 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren başlayan uygulama çerçevesinde ilk etapta; plastik çocuk parkları, toplar, su depoları, otomotiv yakıt deposu, aydınlatma ürünleri, plastik mobilya, plastik spor ve kondisyon aletleri ile rotasyon kalıplama ve strech film üretiminde kullanılan lineer alçak yoğunluklu iki çeşit polietilen, yalnızca etilen ve 1-heksen kopolimer ile klorlu poliolefin hammaddelerini gümrük vergisiz ithal etmeye başlamıştı.

Bu dört hammadde emsal teşkil etti ve plastik sektörünün sekiz hammaddesi içinde gümrüksüz ithalat yolu açıldı. 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek karar çerçevesinde; yüksek akışkanlıklı lineer alçak yoğunluklu polietilen, etilen ve 1-heksen kopolimeri, iki farklı çeşitte liner alçak yoğunluklu polietilen, kristal polistiren çeşidi ile üç farklı türdeki kopolimer hammaddeleri gümrüksüz olarak ithal edilebilecek.

Sisteme yeni katılan hammaddeler ile plastik sektörü; plastik masterbatch boya üretimi, kapak üretimi, strecth film gibi çeşitli film üretimi ve kompresyon kalıplama gibi alanlarda üretim yapıyor. Gümrük vergisiz ithalatın en önemli şartı; ilgili hammaddelerin AB ülkelerinde üretilmemesi veya üretimin ülke ihtiyacını karşılayamaması. Böylece sektör hammaddesini şu an için vergi uygulanan diğer ülkelerden vergisiz ithal edebilecek.

PAGEV’in 2013 yılı verilerine göre plastik sektörü hammadde ihtiyacını ağırlıklı olarak; Suudi Arabistan, İran, Katar ve diğer körfez ülkeleri ve ABD’den ithal ederek karşılıyor.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Plastik sektörünün en önemli gündem maddesinin hammadde ithalatı olduğunu her vesile ile vurguluyoruz. Sorunun çözüm yolu ise yeni petrokimya yatırımlarından geçiyor. Ancak baktığımızda son dönem yatırımlarının ve bu alandaki planlamaların yetersizliği açık ve net olarak görülüyor. Ülkemize yapılacak yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor. Bu da ancak mamul üretiminin önünün açılması ile mümkün. Yani daha çok üretmeliyiz ki petrokimya üreticileri pazara yakın olabilmek için yatırım yapsın, zira ülkemizin maalesef yatırımı cezbedecek petrol kaynağı yok. Dolayısıyla plastik hammaddeye yönelik vergileri arttırmak yerine, mamul üreticilerinin önünü açmak ve direk petrokimya yatırımlarına teşvik vererek, petrokimya yatırımlarını artırmak gerekiyor” dedi.

Yavuz Eroğlu, “Türkiye’de üretilmeyen hammaddelere yüksek oranlarda vergi ödenmesi sektörümüzün uluslararası rekabetini de olumsuz yönde etkiliyor. Ancak attığımız adım sektörümüzü bir nebze de olsa rahatlatacak. Sistem, Türkiye’de ve AB’de üretilmeyen veya talebi karşılamayan hammaddelerin AB dışındaki ülkelerden gümrük vergisiz ithalatını sağlıyor. İlk olarak dört hammaddemiz için 1 Temmuz’da başlayan uygulamanın diğer hammaddeler için de emsal teşkil edeceğini açıklamıştım. Sisteme yeni ilave edilecek 8 hammadde ile bunu kanıtlamış olduk. Öncülüğümüz sadece plastik sanayisine değil diğer tüm sektörlere de örnek olacaktır” diyerek sözlerini bitirdi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3