Gümrük Vergilerini Artırmak Yerine, Yerli Petrokimya Tesisleri Teşvik Edilmeli

Avrupa’nın en büyük ikinci, dünyanın en büyük altıncı plastik ürün üreticisi konumunda bulunan sektörümüz, ihtiyaç duyduğu hammaddenin sadece yüzde 15’ini başta PETKİM olmak üzere yurt içi petrokimya üreticilerinden temin edebiliyor. Plastik sektörü olarak mamul üretiminde hızla dünyanın en büyükleri arasına girmeyi başardık ancak aynı büyüme ne yazık ki petrokimya alanında gerçekleşmedi. Bu yüzden hammaddemizin yüzde 85’lik kısmını ithal etmek zorunda kalıyoruz.

İthal hammadde kullanımının nedeni bu kadar açıkken, bazı yurt içi petrokimya üreticilerinin talepleri sonucunda hammaddelere tarife dışı engeller ve ithalat vergileri konuluyor. Plastik Sanayicilerini çok zor durumda bırakan bu uygulamalar sanayimizin rekabet gücünü düşürürken, alternatif ürünlere göre plastik ürünlerin fiyatlarının artmasıyla son tüketiciye de enflasyon olarak yansıyor.

Şu an itibariyle ihtiyacın sadece yüzde 15’lik kısmını karşılayan, yerli petrokimya sanayisinin güçlenmesinin formülü, plastik sanayicilerine ekstra gümrük vergileri uygulamak değil, petrokimya yatırımcılarına teşvik verilmesi ve petrokimya tesislerinin hammaddelerinin üzerindeki vergi yüklerinin azaltılmasıdır. Ekstra gümrük vergileri ve tarife dışı engeller ile plastik mamul üreticisini adeta cezalandırmanın kimseye bir faydası olmayacaktır.

Bu hafta söz konusu düşüncemizi destekleyen bir uygulama hayata geçirildi. 16 Eylül 2019 tarihinde Özel Tüketim Kanunu I/A sayılı listede yer alan 2711.12 GTİP’li sıvılaştırılmış propanın, polipropilen üretim tesislerinde 2711.14.00.00.12 GTİP’li propilen üretiminde kullanılmak üzere tesliminde ÖTV tutarı sıfıra indirildi (Karar için tıklayınız). Bu şekliyle propilen üretmek üzere sıvılaştırılmış propan ithal eden petrokimya tesislerinin üzerindeki ÖTV maliyeti kaldırıldı. Sonucunda ise yerli petrokimya üreticisinin maliyetleri düşürüldü.

Plastik sanayicileri olarak 16 Eylül 2019 tarihli kararı takdirle karşılıyor, bu kararda uygulandığı gibi bundan sonra da hammaddeye ekstra gümrük vergileri ve tarife dışı engeller koymak yerine, yerli petrokimya tesislerinin teşvik edilmesinin ülke menfaatlerimize daha uygun olduğunu düşünüyoruz.

Polipropilen Üretim Tesislerindeki Propilen Üretiminde Kullanılan Propan Teslimlerinde Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarının Belirlenmesine Dair Karar

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
Başkan

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3