Geri Dönüştürülmüş Polistiren, Döngüsel Ekonomi’deki yerini alıyor

Avrupa’lı Polistren üreticileri Polistren’in hayatımıza kattığı kolaylıklar yanında döngüsel ekonomiye katkısını da bilimsel verilerle ortaya koymak için yakın zamanda “Sitireniklerle Döngüsel Ekonomiye Katkı Birliği” anlamına gelen Styrenics Circular Solutions‘u kurdular.

Styrenics Circular Solutions, son yaptığı çalışma ile mekanik olarak geri dönüştürülmüş polistirenin gıda ile temasa uygun olduğunu açıklamaktadır.

• Gneuss ve Fraunhofer IVV iş birliği ile polistirenin mekanik geri dönüşüm teknolojisiyle başarılı "meydan okuma testi"

• Mekanik geri dönüşüm ile elde edilen polistirenin yüksek verimliligi sayesinde SCS'nin gıda temas onayına başvurmasını sağlamaktadır.

Stirenik polimerlerin döngüselliğini artırmaya yönelik değer zinciri girişimi olan SCS, polistirenin gıda ile temas standartlarına uygun, mekanik olarak geri dönüştürülebilir olduğunu başarılı bir şekilde açıklamıştır. Fraunhofer Enstitüsü ve Verpackung IVV ile iş birliği içinde olan SCS, polistirenin atıklardan kaynaklanan kirleri gidererek mekanik geri dönüşüm teknolojisinin yüksek temizlik etkinliğini doğrulayan testlerini de gerçekleştirmiştir. Bu sonuçlar sayesinde geri dönüştürülmüş polistirenin (r-PS) gıda ile temas eden malzeme olarak Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine (EFSA) başvurusunu mümkün kılmaktadır.

Gıdayla temas eden malzemeler için, geri dönüştürülmüş saflık seviyelerine ulaşmak amacıyla, PS’nin mekanik geri dönüşüm sürecinde makine üreticisi Gneuss'un "süper temizleme" teknolojisi kullanıldı. Gıdayla temas eden ambalajlardan gelen tüketici sonrası polistiren atıkları, "stres testine tabi tutuldu" ve en kötü durum varsayımları altında yeni katkılar eklendi. Zorluk testi, kullanılan teknolojiden dolayı çok iyi temizleme verimliliğini ortaya çıkardı ve bu da r-PS'nin mükemmel saflık seviyelerinde elde edilmesini sağladı. Bu sonuç, polistirenin düşük difüzyonlu bir polimer olma özelliğinden dolayı herhangi bir atık katığının polimer matrisinin içine girmesini veya geçmesini önlemesi sayesinde elde edildi.

Sonuçta ortaya çıkan r-PS kalitesi, ekstrüzyon ve ısıyla şekillendirme gibi mevcut endüstriyel üretim süreçlerinde de kullanılabildiğinden, gıda endüstrisinde ambalaj üreticilerine de yüksek bir esneklik sağlamaktadır. SCS üyeleri, mekanik olarak geri dönüştürülmüş polistirenin form, doldurma ve mühürleme (FFS) üretim hatlarında da hizmet edebileceği konseptini sundular. Ambalaj sektörü için birden fazla çeşit de mümkündür: Tek katman, r-PS'nin işlenmemiş polistiren ile birlikte co-ekstrüzyonu veya işlenmemiş polistiren (A-B-A) arasında orta katman olarak geri dönüştürülmüş ürünün kullanılması.

PS EMEA, INEOS Styrolution Ürün Direktörü ve SCS Atık Hammadde çalışma grubu üyesi Frank Eisentraeger şunları söylüyor: “Zorluk testi, polistirenin gıda ile temas eden uygulamalar da dahil olmak üzere en iyi geri dönüştürülebilir malzemelerden biri olduğunu gösteriyor. Test sonuçları, marka sahiplerine ve ambalaj üreticilerine, uygulanan mekanik geri dönüşüm teknolojisiyle yüksek saflık seviyelerini sağladığı için güven vermektedir. En önemlisi, polistiren molekülünün özellikleri sabit kalır ve çoklu mekanik geri dönüşümde bozulmaz. Polistireni defalarca geri dönüştürebiliriz. "

SCS Genel Sekreteri Jens Kathmann, “Bu, stirenlerin döngüsel ekonomiye katkısında büyük bir kilometre taşıdır. Gıda sınıfı kalitesinde geri dönüştürülmüş polistiren, polistirenin tüm iyi bilinen uygulama, işleme ve çevresel avantajlarını, tamamen döngüsel bir polimer olmanın katma değeriyle birleştirir. Bu, pazar için büyük bir cazibe ve değerdir. Gıda temasına uygunluk kabulü için EFSA'ya başvurumuzu yaparak bir sonraki adımı atacağımız için mutluyuz."

Derleyen: Esra Özdemir - INEOS PS ve ABS Ülke Müdürü

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3