Fransa Plastik Yasağina Karşi Mücadelemiz Sonuç Veriyor

Fransa’nın aldığı Plastik "Bardak, Tabak, Çatal, Bıçak" gibi ürünlere 2020 yılından sonra getirdiği yasak ile ilgili, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına yaptığımız çalışmaların bir kısmını sizlerle paylaşmıştık.

Sektör mensuplarımızın da konuyla ilgili gerçekleri kamuoyuyla paylaşmaları noktasında hassasiyetleri çok önemlidir. Çünkü diğer AB ülkelerinin kabul etmemelerine rağmen, Fransa’nın bilimsellikten uzak olarak aldığı bu siyasi karar, eğer kamuoyunu doğru bilgilendirmez isek, ülkemizde de toptan bir "Plastik Ürün Karşıtlığına" dönüşme riski taşımaktadır.

Fransa Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, AB üyesi diğer ülkelerin kabul etmediği bu yasaklama kararını, AB‘nin onayı olmadan almıştır. Bu karar uygulanırsa 2020 yılından sonra Almanya’da üretilen bir plastik bardak artık Fransa’ya satılamayacak, dolayısıyla Avrupa Birliğinin temeli olan malların serbest dolaşımı sekteye uğrayacaktır.

Bu sebeple PAGEV'in yanı sıra İcra Kurulu üyesi olduğu Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Derneği (EUPC) olarak da Avrupa Komisyonuna 2020 yılında bu tebliğin uygulanmaması için gerekli yazılarla başvurmuştuk. Avrupa Komisyonu şikayetimizi değerlendirerek Sanayi, İç Pazar ve Girişimicilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hans Ingels imzasıyla AB Komisyonu gündemine almıştır.

Geçen sene Avrupalı Plastik Derneklerine ev sahipliği yaptığımız "İstanbul Plastik Zirvesi" ve imzaladığımız Deklarasyon çerçevesinde AB’de "öncü" ülke olarak, Sektörümüzün menfaatlerinin korunması için çalışmalara devam edeceğiz.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu'nun Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamaların görüntülerini izlemek için linke tıklayınız.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu'nun Anadolu Ajansına yaptığı açıklamaların görüntülerini için tıklayınız.

Basın Yansımaları

Vatan Gazetesi

 Yeni Akit Gazetesi

Ticaret Gazetesi

Hürses Gazetesi

İnşaat ve Yatırım Dergisi

İstanbul Son Saat Gazetesi

İstanbul Son An Gazetesi

Ege Haber Gazetesi

Dokuz Sütun Gazetesi

Konya Anadolu Bugün Gazetesi

Konya Hakimiyet Gazetesi

Konya Memleket Gazetesi

Konya Pusula Haber Gazetesi

Konya Yeni Haber Gazetesi

Yeni Konya Gazetesi

 

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 23-26 Kasım 2022
Partnerlerimiz
2
1
3
5