Düzce Oyuncak OSB için İşbirliği Protokolü İmzalandı

Düzce güvenilir sağlıklı oyuncağın merkezi olacak

PAGEV, çocukların gelişimi ve eğitimi için vazgeçilmez olan oyuncakların Türkiye’deki üretimini tekrar canlandırmak üzere Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ilebaşlattığı Oyuncak OSB projesinde sona yaklaştı.Düzce’nin Gümüşova ilçesinde 1 milyar liralıkyatırım bedeli ile kurulacak Oyuncak OSB için T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, PAGEV, Düzce Üniversitesi ve Düzce Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı. Yerli üreticileri bir araya toplayacak Oyuncak OSB, yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacak. Kamu, vakıf, üniversite ve sanayiyi buluşturan proje sayesinde yerli oyuncak firmalarınınyüksek katma değerli, milli duygulara dokunacak karakterli oyuncaklarüretmesi hedefleniyor.

2014 yılından bu yana yerli oyuncak endüstrisinin korunması ve tekrar üretime teşvik edilmesi amacıyla birçok projeyi hayata geçiren Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), üreticileri bir araya getirecek Oyuncak OSB’nin kurulumuiçin yeni bir adım attı. Düzce’nin Gümüşova ilçesinde 1 milyar liralık yatırım bedeli ile kurulmasına karar verilen Oyuncak OSB için Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen törenle T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, PAGEV, Düzce Üniversitesi ve Düzce Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Kamu, vakıf, üniversite ve sanayinin tüm süreçleri işbirliği halinde yürüteceği Oyuncak OSB ile yerli oyuncak sektörünün hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki etkinliği artırılacak. Ayrıca 2 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen projede hedef; sektörün katma değeri yüksek, milli duygulara dokunacak karakter, model ve prototipte oyuncaklar üretmesi.

Bugün ülkemizde yaklaşık 1,4 milyar liralık bir oyuncak pazarı bulunuyor. Ancak ithalatın ve dolayısıyla cari açığın hızla arttığı yerli oyuncak sektöründe, üretim her geçen gün biraz daha yok oluyor. Türkiye’de son 5 yılda 2,9 milyar dolarlık oyuncak üretildi. Buna karşın 3 milyar 648 milyon dolar değerinde oyuncak ithal edildi. Yıllık ortalama ithalat ise 730 milyon dolara ulaştı. Yıllık ihracatımız ise 200 milyon dolar seviyelerini geçemedi.

İthalatın yoğun olduğu oyuncak sektöründe yerli üretimi teşvik etmek amacıyla önemli bir adımı oluşturan Düzce Oyuncak OSB’nin kuruluşu için gerçekleşen imza töreni, yerli oyuncak sektöründen firmaların sektör hakkında yaptıkları bilgilendirme ile başladı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır’ın konuşmaları ile devam eden törene ayrıca Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Gümüşova Kaymakamı İsmail Sündük, Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap ile oyuncak sektörü temsilcileri katıldı.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu törende yaptığı konuşmada, “Türk oyuncak sektörünün korunması ve tekrar canlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünyadaki 208 milyar dolarlık oyuncak ticaret hacminden Türkiye sadece yüzde 0,1 pay alıyor. Çin ise dünya oyuncak ihracatının tek başına yüzde 41’ini sağlıyor. Bizden 80 kat daha büyükler. Bunun sebebini araştırmak için Çin’de incelemelerde bulunduk ve gördükki fiyattan daha önemlisi orada oyuncak sektörünün kümelenmesi büyük bir rekabet üstünlüğü yaratmış. Belli bölge ve şehirler tamamen oyuncak sektörüne tahsis edilmiş. İşte bu sebeple Oyuncak OSB sektörümüz için çok önemli. Eskiden bizde de büyük oyuncak markaları vardı. Osmanlıda Eyüp Oyuncakçıları Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde çok detaylı anlatılır. Hepimiz Fatoş bebeği çok iyi hatırlıyoruz. Bugün maalesef bu stratejik sektörü koruyamadığımız için kaybettik ama şimdi bu sektör için tekrar büyüme ve canlanma süreci yaşıyoruz. Yerli oyuncak üretiminin gelişimi açısından önerilerimizi Bakanlığımızla paylaşmış ve kendilerinden yatırımları hızlandıracak destek sözünü almıştık. Özellikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü projeye ve Düzce’ye verdiği tam destekle sürecin önünü açıyor ve en hızlı şekilde ilerlemesine sağlıyorlar .Bu projeyle Avrupa Standartlarında CE belgeli sağlıklı Plastik, Ahşap, Peluş, Metal oyuncakların üretimi Düzce’de yapılacak. Düzce’nin zaten sağlık ve Çevre konusunda müstesna yere sahip bir şehrimiz ve bu yönüyle temiz ve yeşil bir sanayi olan oyuncak sanayi hem bolgeye istihdam saglarken hem de çocuklarımıza aldığımız güvenli oyuncakların markası Düzce olacak. Bu yönüyle Avrupa’da oyuncak sanayinde önemle yere sahip Almanya’nın Nürnberg kendisne rakip olacak.” dedi.

İmza töreni öncesinde oyuncak sektörü temsilcileri ile Gümüşova’daki 1.250 dönümlük Oyuncak OSB Bölgesi’ni gezdiklerini de belirten Yavuz Eroğlu, “ Stratejik Sektör olarak görülen ve Sn. Bakanımız Faruk Özlü’nün desteği ile ilerleyen bu proje orta ve uzun vadede ülkemize ve Düzce’ye büyük katkılar verecek. Düzce markalı bir ürün olduğu sürece Çin ürününü kimse almaz. Üstelik Avrupa normlarında üretilen bir oyuncaktan bahsediyoruz. Oyuncak sektöründeki bütün oyuncak sektörünü kapsayan misyonumuz var. Ahşap ve pelüş oyuncak üreticilerimiz komitemizin üyeleridir. Olaya bütünsel yaklaşıyoruz. Düzce’nin ahşap konusunda çok ciddi bir avantajı var. Bu işin kümelenme mantığı olacak. Düzce’ye istihdam veprestij sağlayacak. Sağlık ve çevreyi tam uyum anlamıyla sağlıyor. Oyuncak sektörü Türkiye sanayisinin katma değeri en yüksek sektörleri arasında. Bu anlamda desteklenmeli ve Türkiye ekonomisine sağladığı katkıyı artırmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

İmza töreninde konuşan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Türkiye’yi orta gelir tuzağından kurtarmak için bakanlık olarak iki çözüme sahip olduklarını belirterek “Sanayide mutlaka yapısal dönüşüm gerekiyor. Bunlardan bir tanesi, tüm sanayide teknolojik yoğunluğu arttırmak. İkincisi, eğer teknolojik yoğunluğu artıramıyorsak ürün gamımızda katma değeri arttırmak. Bugün burada kurulmasını düşündüğümüz oyuncak organize sanayi bölgesi ile oyuncak sektöründe oyuncakların katma değerini arttıracağız. Hedefimiz bu. Katma değeri arttırmak için ürünün içine bir şeyler katmamız gerekiyor. Bilgi, tasarım katmamız gerekiyor. Bilgiyi üreten merkez üniversite ile sanayicilerimiz bir araya geldi. Ben bunun sinerjisinin tüm Düzce’ye yayılacağını düşünüyorum” dedi.

Türkiye’nin 700 milyon dolar oyuncak ithal ettiğini açıklayan Kılıçaslan sözlerini şu şekilde tamamladı:“Burada kurulacak organize sanayi bölgesinde yalnızca ithalatın sadece yarısı yani 350 milyon dolarlık üretimi burada olsa bu rakam, tüm Düzce’nin toplam gelirine yaklaşık yüzde 15’lik bir fark oluşturacak. Yani katma değeri yüksek bir üretim olacak.”

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3