Dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden Chevron Phillips, Türkiye'de faaliyetlerini genişletiyor…

Dünyanın önde gelen petrokimya şirketlerinden Chevron Phillips, Türkiye'de faaliyetlerini genişletiyor…

Dünya’nın en büyük 11. Şirketi olan Chevron ile 16. büyük şirketi Phillips’in, %50’şer ortaklığıyla, 2000 yılında kurulan Chevron Phillips Chemicals Company petrokimyasallar üretimi alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Chevron Phillips’in 2013 yılı satış rakamları 13.7 Milyar Dolara ulaşmıştır. Global petrokimya sektörünün bu büyük oyuncusunun Türkiye’deki yeni ofisinin açılış törenine; Avrupa Direktörü Benny Mermans, Avrupa Poliolefin Müdürü Dominique Rion, Chevron Phillips Türkiye Ülke Müdürü Aysel İltaş Çığrı ve sektörün seçkin davetlilerinin katılımı ile İstanbul Ataşehir’de bulunan ofis merkezinde yapıldı. 26 Haziran günü yapılan açılış töreninde sırasıyla; Chevron Phillips Avrupa Direktörü Benny Mermans, Chevron Phillips Türkiye Ülke Müdürü Aysel İltaş Çığrı ile Türk Plastik Sektörünün çatı kurumu PAGEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu birer konuşma yaptılar.

Chevron Phillips Avrupa Direktörü Benny Mermans, yaptığı konuşmada şirket olarak S. Arabistan’da yaptıkları yatırımların ardından Türkiye’de ofis açmalarının ne denli doğru bir karar olduğunu bir kez daha gördüğünü belirterek, 1.1 Milyon Metrik Ton HDPE ve 400 Milyon Metrik Ton PP üretimlerini baz alarak Türkiye pazarında yer almalarının yerinde bir girişim olduğunun ispatı olduğunu da vurguladı. Mermans, “Türkiye, Çin’in ardından ikinci en büyük ithalat pazarı olması nedeniyle en başından beri odaklandığımız bir bölgedir. Bu anlamda önemli miktarda HDPE ihtiyacını karşılayan bir firmayız. Sektörel anlamda yıllık ortalama % 6 büyüme öngörülen Türkiye ana pazarlarımızdan biri olarak gelişecektir” dedi.

Chevron Phillips Türkiye Ülke Müdürü Aysel İltaş Çığrı ise yaptığı konuşmada, Chevron Phillips’in dünya genelindeki etkinliği ve yapısından söz ederek, Türkiye’ye verilen öneme de değindi. Türkiye ofisinin Chevron Phillips’in bölgedeki 4. ofisi olduğunu ve bu durumun firmalarının Türkiye’ye gösterdiği önemin somut bir kanıtı olduğunu ekleyen Aysel İltaş Çığrı “Merkezi Woodlands Teksas’da bulunan Chevron Phillips Chemical Company’nin dünya genelinde 5 Bin den fazla çalışanı, 37 fabrikası bulunmaktadır. Olefin ve Poli Olefin üretiminde dünya liderlerinden biridir. Aromatikler, alfaolefinler ve özel kimyasallar gibi değişik iş kolları da olan Chevron Phillips, HDPE üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerindendir" şeklinde konuştu.

Açılışta Türk Plastik Sektörünü temsilen bir konuşma yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün en büyük sorunlarından birinin hammadde sıkıntısı olduğunu, Türkiye'nin bu handikapa rağmen dünya çapında kaliteli bir üretim anlayışı ile Avrupa'da Almanya'dan sonra en büyük ikinci plastik üreticisi konumunda olduğunu belirterek, Chevron Phillips’in bu veriler ışığında önemli ve doğru bir pazar seçtiğinin de altını çizdi. Dünya’da ki 196 Milyon Ton polimer pazarının %24 ‘ü PP ve %35 civarinda PE olduğu düşünülürse, polyolefin pazarının büyüklüğü ortaya çıkar. Türkiye’de hızla gelişen ve kaliteli ürünleriyle Dünya pazarında rekabet eden, ihracatıyla ülkeye döviz kazandıran Plastik İşleme Sektörü bu malzemelere ihtiyaç duymaktadır. Kazan - kazan prensibiyle Türkiye pazarında faaliyet gösteren tüm Petrokimya firmalarının, Türkiye’nin bu büyümesinden faydalanacağını dile getiren Eroğlu, yapılan bu açılışın bir başlangıç olmasını ve kapsamlı yatırımlarla Chevron Phillips’i Turkiye pazarında görmek istediklerini belirtti.”

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3