Cezayir İthalat Yasağını Kotaya Çevirecek

Cezayir'in yaşadığı ekonomik sıkıntıları çerçevesinde geçen ay itibariyle 24 ürünün ithalatını durdurması ile firmalarımız aşağıdaki listede yer alan ürünlerini Cezayir’e ihraç edememektedir. Ancak bu uygulama resmi yolla yapılmayıp, bankalardan para transferi engellenerek gerçekleştirilmiştir. Bu malların arasında tüm bitmiş plastik ürünler de bulunmaktadır. Bu kısıtlama sadece Türkiye’ye yönelik olmayıp Cezayir ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamış tüm ülkeleri kapsamaktadır.

Sorunun çözümü için; gerek Cezayirli yetkililer, gerekse kendi yetkililerimizle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Tüm ürünlerimizin Cezayir'e girişinin engellenmesi yerine bir kota çercevesinde de olsa girişine izin verilmesi için Cezayirli ithalatçılarla birlikte çalışıyoruz. Nitekim bu fikrin, Cezayir hükümeti nezdinde de kabul gördüğünü öğrenmiş bulumaktayız.

Bu amaçla Cezayir’in bu ürünlerde bir kota çerçevesinde ithalat lisansı vermek üzere çalıştığı bilgisine ulaştık. İthal lisansı dağıtımı ile ilgili henüz bir tarih oluşmadığını da yetkili makanmlardan öğrendik. Ayrıca mevcut hali ile bir ürün grubunun tamamına uygulanması yerine, ürün alt gruplarının detaylandırıp (örneğin plastik ambalaj, plastik inşaat malzemesi, plastik ev ve mutfak eşyası gibi) bazılarının ithalatının serbest bırakılması yönünde de bir çalışma devam etmektedir.

Cezayir'in tam olarak hangi plastik ürün tiplerini ithal lisansına tabii tutacağı, hangi ithalatçılara ne kadar lisans vereceği konusunun netleşmesini de bekliyoruz. Sonuçlandığı takdirde ithal lisansı alacak firmaların listesini de yine ayrıca talep eden ihracatçılarımızla paylaşacağız.

İhracatçımızın bu konudaki mağduriyetini azaltmak adına çözüm odaklı çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımla,

Yavuz EROĞLU
PAGEV Başkanı

Cezayir tarafından ithalatı yasaklanan ürünler listesi

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5