ÇALIŞMA BAKANIMIZI ZİYARETİMİZDE, SEKTÖRÜN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞTIK

ÇALIŞMA BAKANIMIZI ZİYARETİMİZDE, SEKTÖRÜN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ PAYLAŞTIK

İstihdam edecek sayı ve nitelikte eleman bulamamak, iş kanunları ve uygulayıcıları olan iş mahkemelerinde yaşanılan sıkıntılar, tüm sektörler gibi sanayimizin yatırım ve büyüme motivasyonunu olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Süleyman Soylu’ya makamında bir çalışma ziyareti gerçekleştirdik. İş Kanunundaki yeni düzenlemeler ve iş mahkemeleri konusunda sektörün görüş, öneri ve sorunlarını Bakanımızla paylaştık. Bu konularda yakında yapılacak değişikliklerle ilgili bilgiler aldık.

Yine önemli konulardan biri de; bu yıl Ocak ayında İşçi Sendikaları tarafından verilen bir öneriyle sektörümüzün tehlike sınıfının, tehlikeliden çok tehlikeliye çıkarılması talebinin reddedilmesi yönünde yaptığımız çalışmalar oldu.

Bildiğiniz üzere Ocak ayında söz konusu taleple ilgili toplantıya katılım gösterilmiş ve 22.21.04 kodlu Plastik üretiminin Çok Tehlikeli sınıfta olamayacağı yönünde yapılan sunum ve görüşmelerle katılımcılara sektör görüşlerimiz aktarılmıştı. Bu konuda bizden farklı düşünen başta İşçi Sendikaları olmak üzere gerek Bakanlığımız gerek diğer Komisyon Üyeleriyle toplantı öncesi ve toplantı sırasında gerekli görüşme ve müzakereler yapılmış ve ardından yapılan oylamada, 22.21.04 kodlu Plastik üretiminin, 3'e karşı 7 oy ve oy çokluğu ile Çok Tehlikeli Sınıfa geçmesi talebi reddedilmişti.

Bakanımızla yaptığımız bu görüşmede konuyu tekrar gündeme getirdik ve sektörümüzün rekabetçiliğini olumsuz etkileyecek bu konudaki taleplerin, Avrupa Birliği'nde de geçerli bilimsel kriterlerle değerlendirilmesi ve sendikalarca sürekli aynı konunun gündeme getirilerek, sektörün enerjisinin boşa harcanmaması noktasında destek istedik.


Ziyaretimiz sırasında sektör sorunlarımıza yakın ilgi ve hızlı çözüm üretme noktasında desteğini gördüğümüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sn. Süleyman Soylu’ya; İş Sağlığı ve Güvenliği, İstihdam ve Sanayimizin rekabetçiliğine gösterdikleri hassasiyet ve destek için teşekkür ediyoruz. Bu doğrultuda gerekli tüm platformlarda çalışmalarımız devam edecektir.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3