BAYEGAN Polimer Sempozyumu İstanbul’da gerçekleşti

Bayegan tarafından İstanbul’da düzenlenen uluslararası polimer sempozyumda, Türkiye ve Dünya polimer sektörü ayrıntılarıyla ele alındı. 12-13 Ekim tarihlerinde Green Park Hotel’de yapılan etkinliğe plastik sektöründen uluslar arası boyutta katılım gerçekleşti.

1'nci Polimer Sempozyumu'nda sektörün yerli ve yabancı temsilcileri bir araya geldi. Sempozyumun ilk gününde Bayegan Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Bayegan, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve İKMİB Başkanı Murat Akyüz sırasıyla açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Sempozyumu, polimer sektörünü bir araya getirmek, polimerin sorunları ve avantajlarını geliştirmenin yollarını oturup konuşmak için düzenlediklerini ifade eden Ercüment Bayegan, "Bu yıl 1'incisini yapıyoruz, her 2 yılda bir bu etkinliği yapmayı planlıyoruz. Polimer sektörü çok dinamik. O bakımdan sektörün bir üyesi olarak mutluyuz. Bu dinamikliğin artarak devam etmesi ve bazı karsızlık sorunların çözülmesi çok önemli. Onlar üzerinde çok fazla yoğunlaşıyoruz. Hep birlikte bu sorunlara belli noktalarda çözüm getirebileceğimize inanıyorum. Bu sorunların çözülmesi konusunda atılan çok adım var. Çözüm üretmeye hep birlikte gayret ediyoruz. Sektör yetkilileriyle birlikte oturup konuştuk. Sonuçların daha efektif bir şekilde hızla çözüme ulaşması hepimizin temennisidir" dedi.

Petrokimya ve Plastikte Fırsatlar Ülkesi temalı bir sunum gerçekleştiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise, Türkiye plastik sektörüne genel bir bakış ve sektörün karşılaştığı sorunlar ve çözümleri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Başkan Yavuz Eroğlu, Türk Plastik Sektörünün Dünya ve Avrupa’daki konumuna değinerek, sektörün özellikle katma değeri yüksek ürünler üretmesinin öneminin altını çizerek, model olarak Almanya örneği ile daha etkili sonuç alınacağını kaydetti. PAGEV Plastik Mükemmeliyet Merkezi’nin hayata geçirilmesi ile sektörün katma değeri yüksek ürünler üretmesinin önünün açılacağını belirten Eroğlu, plastik sektörümüzün daha büyük hedeflere ulaşacağına inancını da ifade etti.

İKMİB Başkanı Murat Akyüz konuşmasında İKMİB olarak kimya ve plastik ihracatçılarımızın gelişimlerine yönelik sürdürdükleri çalışmalardan bahsederek, birlik olarak Türkiye ihracatının gelişimi için çalıştıklarını da kaydetti.

Konuşmaların ardından gerçekleşen ilk panelde; Bayegan Yönetim Kurulu Başkanı Ercüment Bayegan, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve İKMİB Başkanı Murat Akyüz panelist olarak Türkiye Polimer Sektörüne Genel Bakış ve Sektörün Karşılaştığı Sorunları etraflıca ele alarak dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladılar.

Diğer bir panelde ise Körfez ülkelerinden büyük Petrokimya üreticileri olan National Petrochemical Industrialization Company (TASNEE) CEO'su Mutlaq Al Morished, Oriental Petrochemicals Company (OPC) CEO'su Dr. Tarek Zaghloul ve Egyptian Propylene & Polypropylene Company (EPPC) Direktörü Nabil Hamdy, dünyada değişen ticari faktörlerin polyolefin sektörüne etkileri, üretici stratejileri ve Türkiye pazarı ile ilgili öngörüler konusunda bilgiler aktardı.

İki gün süren 1. BAYEGAN Polimer Sempozyumunda yer alan doyurucu ve güncel konuların işlendiği panel ve sunumların yanı sıra Tedarikçi ve Müşteri Görüşmeleri programları da etkinliğe ayrı bir zenginlik kattı.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3