Avrupalı Plastik Mamul Üreticileri “Enerji Harcı” adı altında petrokimya şirketlerinin yaptığı ekstra fiyat artışlarına isyan etti!

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun da Yönetim Kurulu’nda yer aldığı EuPC Avrupa Plastik Mamul Üreticileri Derneği yaptığı açıklamada, 2020 - 2021'in dünyada üretim sektörü için çok zor geçtiği, malumun ilamıdır dedi. Bu bağlamda özellikle plastik sektörü ciddi şekilde etkilenmiştir. Bu sektör, normal zamanlarda bile aşırı dalgalanmaya maruz kalan ve arz-talep arasında bir miktar denge korumak için çok çeşitli ara malzemelerin dünya çapında sevk edilmesini gerektiren bir endüstridir. COVID ortaya çıktığından beri, endüstrinin kaçınılmaz kıtlık ve kesintilerin ilk mağduru olacağı biliniyordu. Henüz bilinmeyen ise, 2021 yılında tedarik tarafında 2015'ten bile daha çok sayıda ve daha uzun süreli Mücbir Sebepler meydana geleceğiydi. Belki de artık birlikte yaşamayı öğrenmemiz gereken türden şiddetli hava olayları, COVID ile birleşince sektöre bir darbe daha indirdi.

Son aylarda çoğu Avrupalı mamul üreticileri normalleşmeye başlandığını hissediyordu. Hatta birkaç istisna dışında, çoğu malzeme kolayca bulunuyordu ve fiyatlar bu gerçeği yansıtmaya başladı. Fakat mamul endüstrisinin karşısına, pek çok üyesinin varlığını tehdit edecek boyutta bir tehdit olarak, “enerji harcı” ve benzeri tek taraflı, piyasa dışı fiyat uyarlama girişimleri dikildi. Bu harçları, gerçek maliyet yapıları ve marjlarından bağımsız olarak birçok polimer türünün tedarikçileri destekliyor. Enerji maliyetlerindeki artış elbette yadsınamaz, ancak bu artış, üreticilerin müşterilere verdiği fiyatların temelini oluşturan sözleşme fiyatlarının ve piyasa endekslerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu artışlar, herkesin bildiği gibi çok düşük kâr marjlarıyla ayakta kalmaya çalışan birçok üreticinin kazancını sıfırlayacak büyüklüktedir. Kısacası, bu harçları savunan polimer tedarikçilerinin, müşteri tabanlarına ceza gibi, telafisi mümkün olmayan bir maliyet yükleyeceklerini, bunun da dönüşüm endüstrisini yok ederek orta vadede kendi zararlarına yol açacağını bilmiyor olamazlar. Önümüzdeki haftalarda sorunun nasıl şekilleneceğini ve hepimizin boğuşmak zorunda kaldığı doğa olaylarının, tüm tedarik zincirine kendi kalesine gol attırarak daha da zarar verip vermeyeceğini göreceğiz.

Çevre açısından bakıldığında asıl sorun, daha da fazla plastik mamul üreticisinin, Avrupa’dan çevre düzenlemeleri ve denetiminin daha zayıf olduğu başka ülkelere gidip gitmeyeceğidir.

Avrupa Polimer İttifakı Hakkında

İttifak, Avrupa Plastik Mamul Üreticileri Derneği (EuPC) tarafından Mayıs 2015'teki Genel Kurulu sırasında kuruldu. Avrupa'da polimer dönüşümündeki rekabete ilgi duyan tüm taraflara açık çevrimiçi, gizli bir bilgi platformudur. Hedefleri, Avrupa'daki polimer tedarik durumu hakkında somut bilgileri kamuoyu ile paylaşmak ve arz tabanı ile yapıcı bir diyalogu yeniden kurmaktır. İttifak'ın girişimleri arasında Avrupa’nın En İyi Polimer Üreticileri Ödülleri de yer alıyor.

www.polymercomplyeurope.eu/pce-services/polymers-europe-alliance

Avrupa Plastik Mamul Üreticileri Derneği (EuPC) Hakkında

EuPC, Brüksel merkezli ve Avrupa Plastik Mamul Üreticilerini temsil eden AB düzeyinde Meslek Birliğidir. Plastik mamul üreticileri (bazen İşleyiciler olarak da adlandırılır) plastik endüstrisinin kalbidir. Otomotiv, elektrik ve elektronik, ambalaj, inşaat ve sağlık sektörleri gibi çok geniş bir yelpazede plastik yarı mamul ve bitmiş ürünler üretmektedirler.

www.plasticsconverters.eu

Polymer Comply Europe (PCE) Hakkında

PCE, plastik sektörü için AB mevzuatında uzmanlaşmış bir hizmet sağlayıcıdır. 1989'dan beri, AB Mevzuatına Uygunluk, Dernek Yönetimi ve Projeler ve Araştırmalar konularında sektörle yakın işbirliği içinde çalışarak kapsamlı bilgi ve deneyim geliştiriyoruz.

AB mevzuatının gitgide karmaşıklaşması, şirketleri yasal ve teknik tavsiyelerden daha çok yararlanma durumuna getirmiştir. Plastik sektöründe faaliyet gösteren firmalar bu yükle nasıl başa çıkacakları konusunda PCE’den destek alabilir ve uzmanları aracılığıyla kendilerine yol çizebilir. AB mevzuatı konusunda bilgili uzmanlardan tavsiyeler alabilir. Bunun için Brüksel merkezli hizmet şirketimiz Polymer Comply Europe altında bir AB plastik uzmanları havuzu bulunmaktadır.

www.polymercomplyeurope.eu

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5