AVRUPA POLİMER BİRLİĞİ NEDİR?

Avrupa Polimer Birliği nedir?

2015 yılının ilk yarısında yalnızca dört ay içerisinde yapılan 40'tan fazla mücbir sebep ilanı dolayısıyla Avrupa'daki polimer üretim endüstrisine duyulan güven sarsıldı. Bu ani malzeme kıtlığı nedeniyle Avrupa'daki plastik mamul üretim şirketleri üretim hatlarını durdurmak zorunda kaldı ve öne çıkan markalar ile orijinal ekipman üreticilerinde tehlike çanları çalmaya başladı. Malzeme kıtlığıyla beraber hammadde fiyatları tarihi rekorlar kırdı. Yani bir tarafta Dünya’da Petrol fiyatları düşerken Plastik hammadde fiyatları aynı oranda düşmedi. Hatta belirli hammadde tiplerinde neredeyse hiç düşmedi diyebiliriz.

Maalesef hammaddesinin %85’ini ithal etmek zorunda olan Türk Plastik Endüstrisi’de Avrupa’lı üreticilerde ortaya çıkan kapanışlardan etkilenmektedir.

İşte bu nedenlerle PAGEV ‘in üyesi olduğu ve yönetimde yer aldığı Avrupa Plastik Dönüştürücüleri Birliği (EuPC) 2015 yılının Mayıs ayında toplanan Genel Kurul'da Avrupa Polimer Birliği'ni kurma kararı aldı. Katılımın ücretsiz ve gizli tutulduğu bu foruma Avrupa'da polimer dönüşümü alanında faaliyet gösteren tüm taraflar katılabiliyor. Forumda Avrupa'da polimer tedarikinin içinde bulunduğu durum hakkında kamuya açık gerçek bilgiler sunmak ve tedarik temelinde yapıcı bir iletişim ortamı tesis etmek hedefleniyor.

Avrupa Polimer Birliği ne sunuyor?

Online Avrupa Polimer Birliği forumuna ücretsiz şekilde kaydolarak erişebileceğiniz birçok doküman:

- Polimer pazarının mevcut durumu ve üretim kapasitesi

- AB'de Askıya Alınan İthalat Vergileri / Kontenjan işlemleri

- Mücbir Sebep Analizi

- Müşterek satın alma anlaşmaları üzerine hukuki kılavuz

PAGEV/EuPC ağına dahil olan ulusal plastik birlikleri aracılığıyla hammadde kullanıcılarına yardım ve polimer pazarlarındaki darboğazı gidermek için AB'deki bazı ithalat vergilerinin askıya alınmasına yönelik girişimler.

Endüstrideki rekabeti global rekabetle karşılaştırmak amacıyla endüstri ve bağımsız uzmanlarla birlikte çalışarak Avrupa'daki plastik dönüştürücüler arasındaki rekabeti konu alan bir araştırma başlatmak.

Asılsız mücbir sebep ilanı yapan polimer tedarikçilerine karşı hukuki yollara başvuran şirketlere hukuki yardımda bulunmak.

Avrupa'nın En İyi Polimer Üreticisi Ödülü:

Başlatılan bu yeni inisiyatifin önemli bir yanı da müşterilerine yakın davranan Petrokimya şirketlerini de ödüllendirmesi olacaktır. Bu ödülü şu şekilde verecektir.

- Avrupa'daki plastik dönüştürücüleri polimer tedarikçilerini belli bir kritere göre oylar (2015 yılı sonunda online hale getirilecektir).

- Bu web sitesinin ziyaretçilerinden her yıl Avrupa'nın en iyi polimer tedarikçilerinin belirlenmesini sağlayan Avrupa müşteri memnuniyeti anketini (anonim) doldurması rica edilir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak ve üye olmak isteyenlerin PAGEV’le irtibata geçmelerinde fayda vardır.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3