A.Schulman Türkiye Genel Müdürü Sayın Ekin Kurt ile Röportaj

Firmanın Türkiye’de kurduğu ve kısa bir süre önce faaliyete geçmiş masterbatch yatırımı hakkında A.Schulman Türkiye Genel Müdürü ve Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Sayın Ekin Kurt ile konuştuk.

1-Kendinizden kısaca bahsedermisiniz?

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliğini bitirdikten sonra Fiziko Kimya dalında Yüksek Lisans ve MBA yaptım.

1993 yılında İsviçre merkezli Clariant firmasında profesyonel iş hayatıma başladım. Firmanın Belçika’daki tesisinde teknik alanda, Türkiye’deki tesisinde ise satış ve yönetim alanında çeşitli görevler aldım. Belçika’da çalışmam bana farklı kültürlerle tanışmam açısından da çok faydalı oldu. 18 yıl süren Clariant firmasındaki kariyerimin son 5 yılında Türkiye Masterbatch Bölüm Başkanı olarak görev yaptım.

2013 yılında katıldığım Amerika merkezli A.Schulman firmasında Türkiye Genel Müdürü ve Türkiye Yönetim Kurulu üyesiyim. Ayrıca Türkiye’deki üretim tesisi yatırım projesine liderlik ettim. Mevcut görevlerime ilave olarak Aralık 2016’dan bu yana Türkiye ve Orta Doğu Bölge Satış Müdürlüğü görevini de yürütmekteyim.

2-Şirket faaliyetleriniz ve hizmet sunduğunuz pazarlar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Alex Schulman tarafından 1928 yılında Akron, Ohio’da (K. Amerika) kurulan şirket, yüksek performanslı plastik kompaundlar, kompozitler ve polimerlerin dünya çapında önde gelen uluslararası tedarikçisi olarak 89 yıldır hizmet vermektedir. Yaklaşık 4800 kişi istihdam etmekte olan A. Schulman, Dünya genelinde 54 üretim tesisine sahiptir. Firmamızın hizmet sunduğu başlıca pazarlar;

 Ambalaj (Fleksibil ve rijit ambalajlar)
 Otomotiv (İç ve dış parçalar)
 Yapı ve İnşaat (EPS ve XPS endüstrileri, boru ve izolasyon)
 Elektronik ve Elektrik (Mühendislik plastikleri, yapı ve inşaat uygulamaları)
 Tarım (Sera, malç, silaj, sulama sistemleri, tanklar)
 Kişisel bakım ve Hijyen (Kozmetik, breathable)
 Spor, Eğlence ve Ev (Stadyum koltukları, suni çim, koruyucu kasklar, vb)

3- A.Schulman’ın geniş ürün yelpazesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Başlıca ürün gruplarımız;

MASTERBATCH
- Additive Masterbatches
- White Masterbatches
- Black Masterbatches
- Color Masterbatches & Liquid Colors
- Breathable Compounds
- Filler Masterbatches
- Gel-Coats

ENGINEERED THERMOPLASTICS
- Polyamide Compounds
- Thermoplastic Polyester Compounds
- Polymer Blends
- Styrenics
- PP Compounds
- Polyacetals
- Flame Retardant Compounds
- Compounds Based on Recycled Raw Materials
- High Performance & Specialty Compounds
- Flexible Materials
- Other

SPECIALTY POWDERS
- Custom Powders
- Rotational Molding
- Toll Processing Services

ENGINEERED COMPOSITES
- Quantum Engineered Structural Composites®
- Bulk Molding Compounds (BMC)
- Sheet Molding Compounds (SMC)
- Thick Molding Compounds (TMC)

DISTRIBUTION SERVICES

4- Türkiye deki faaliyetleriniz hakkında sizden bilgi almak isteriz?

2007 yılından itibaren A. Schulman Plastik San. ve Tic. A.Ş. olarak Türkiye de faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Türkiye merkez ofisimiz İstanbul-Ümraniye de olup yeni kurduğumuz fabrikamız ise Tekirdağ-Çerkezköy Organize Sanayi bölgesindedir.

5- Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde açılışını gerçekleştirmiş olduğunuz üretim tesisiniz hakkında sizden bilgi almak isteriz?

Türk plastik sektörü birçok fırsatın olduğu ama aynı zamanda rekabetinde de yoğun olduğu bir alandır.Bu nedenle sektörümüzün yüksek kaliteli ve güvenilir ürünler ile yenilikçi çözümlere hızlı bir şekilde erişimi gerekmektedir. Bu sadece teknolojik alt yapı, know-how, yüksek üretim kapasitesi ve yerel üretim ile mümkündür. Bu doğrultuda yüksek kapasiteli modern masterbatch üretim tesisimizi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduk ve 11 Ekim 2017 tarihinde A. Schulman Türkiye Çerkezköy Fabrikasının resmi açılış töreni; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bakan Yardımcımız Sn. Doç Dr. Hasan Ali Çelik, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Sn. Arda Ermut, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Sn. Yavuz Eroğlu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Eyüp Sözdinler ve ÇOSB YK üyeleri A.Schulman üst yönetimi, proje ekibi ve Türkiye çalışanları Kamu ve özel sektör temsilcileri, basın temsilcileri, iş ortaklarımız ve değerli müşterilerimizin katılımları ile gerçekleştirdik.

Tesisimizin yıllık kapasitesi yaklaşık 17.500 ton olup Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerindeki başta gıda ve endüstriyel ambalaj olmak üzere müşterilerimize hizmet vermeyi hedefliyoruz. Tesisimiz 12.000 m2 si kapalı alan olmak üzere toplam 20.000 m2 dir.
Üretim tesisimizde yüksek kaliteli beyaz, katkılar ve naturel masterbatchler üretiyoruz. Ürünlerimiz müşterimizin ihtiyaçlarını karşılayan, yüksek performanslı çözümler sunan ve maliyet avantajı sağlayan masterbatchlerdir.

6-Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Tüm A.Schulman ürün grupları hakkında detaylı bilgi almak isteyen değerli ziyaretçilerimizi 7. salon, 731 no’lu standımızda ağırlamaktan memnuniyet duyacağız.
Teşekkürler.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3