4. GERİ DÖNÜŞÜM VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GÜNLERİ YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Yalova Üniversitesi, Yalova Üniversitesi Geri Dönüşüm Sürdürülebilirlik Kampüs Kulübü, Polimer Mühendisliği Bölümü ve Polimer Mühendisliği Derneği’nin iş birliği ile düzenlenen 4. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Günleri Etkinliği 25 Şubat tarihinde Yalova Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin açılış konuşması ile başlayan programda; Polimer Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öksüz plastik ve polimer biliminin modern yaşama katkılarını anlatan konuşması ile devam etti. Öksüz konuşmasında, plastik sanayinin gelişimi ve polimer mühendisliğinin önemini de değinerek, sürdürülebilir bir dünya için geri dönüşüm bilincinin önemini de vurguladı.

Etkinliğe PAGEV adına konuşmacı olarak katılan Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Pala, Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan PAGEV’ in plastik sektörü ve geri dönüşüm konularında sürdürdüğü çalışmalarını dinleyicilere aktardı. Üretim kapasitesinde dünya da altıncı büyüklükte konumlu olan sektörün donanımlı iş gücü ihtiyacının sürekliliğinde de değinen Yusuf Pala Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği bölümü öğrencilerinin sektörde istihdamlarının önünün açık olduğunu da kaydetti. Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi PAGÇEV’ in çalışmalarını da anlatan Pala, “sorumlu endüstri, sorunsuz çevre” misyonu ile Türkiye çapında yapılan çalışmaları da rakamsal verilerle paylaştı. “Plastiğin Doğada Yeri Yok, Hayatımızda Yeri Çok” kampanyasının ülke çapında büyük ses getirdiğini de anlatan Yusuf Pala, PAGEV olarak sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm konularına çok önem verdiklerini de belirtti.

Yusuf Pala’nın ardından konuşmasını yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz’da, “İklim, insanlık tarihinde görülmedik bir biçimde değişiyor. Bu değişim öyle hızlı ki, dünyadaki varlığımızı tehdit ediyor ve önlem almazsak, gelecek nesiller zorlu iklim koşullarına boyun eğecek. Kömür, petrol ve doğalgaz yakarak atmosfere saldığımız sera gazlarıyla bu sorunu biz yarattık ama istersek üstesinden gelebiliriz. Yeter ki son buzul erimeden bilinçlenip gerekeni yapalım” diyerek, doğadaki iklim değişikliğine dikkat çekti.

4. Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Günleri Etkinliği; Yerli Yeşil Yeni Platformu, Çevko, Lenzing, İklim Baba Platformu ve Kaptan Geri Dönüşüm kurumlarının yetkililerinin konuşmaları ile gün boyu devam etti.

Yalova Üniversitesi öğrencilerinin ilgi ile izledikleri programda konuşmacılar ve öğrenciler arasında son derece pozitif bir kaynaşma ve diyaloglar yaşandı. Etkinlik organizasyonunu hazırlayan ekibin lideri Dr. Öğr. Üyesi Aylin Karahan Toprakçı bu çalışmada emeği geçen, katkı veren ve katılımları ile programa değer katan tüm kurumlara teşekkür etti.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5