11. Yıllık GPCA Forumu 27- 29 Kasım Tarihleri Arasında Dubai'de Gerçekleşiyor

Yıllık GPCA (Körfez Petrokimya ve Kimyasallar Derneği) Forumu Orta Doğuda sanayinin takviminde petrokimyanın önde gelen toplantı yeri ve amiral gemisi bir etkinlik olarak ün kazanmıştır. 2015'de GPCA Yıllık Forumuna 50 ülkeden 2000'in üzerinde delege katıldı.

Körfez Petrokimya ve Kimyasallar Derneği (GPCA) ev sahipliğinde düzenlenecek konferans 27-29 Kasım 2016 tarihleri arasında Dubai'de gerçekleşecektir. 3 tam gün sürecek konferans oturumları, seminerler ve ağ kurma etkinlikleriyle gerçekleşecek olan 11. GPCA Yıllık Forum programı için tıklayınız. Etkinliklerin tamamına ‘Giriş Serbest’ olup Foruma kayıt yaptırarak katılabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için www.gpcaforum.net adresini ziyaret ediniz.

Solar Impulse vizyoneri 11. GPCA Yıllık Forumunda  genel toplantıda konuşma yapacak

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri; Temmuz 2016'da dünya etrafını uçarak kat eden ilk güneş enerjili uçak Solar Impulse Projesinin Başkanı ve yardımcı pilotu André Borschberg 11 GPCA Yıllık Forumunda tüm katılımcıların bir arada olacağı genel toplantıda bir konuşma yapacaktır. 

GPCA Genel Sekreteri Dr. Abdulwahab Al-Sadoun, “Solar Impulse projesi enerji değer zincirinde yenilikçilik unsurlarını en iyi şekilde temsil ediyor. Uçağın yolculuğu tamamıyla güneş enerjisi ile sağlanmış olsa da, uçağın tasarımı ve ağırlığı—en son kimyasal teknolojilerinin kullanımına bağlı olarak— bu jet uçağın boyutunun bir araba kadar hafif olmasını sağlıyor ve dolayısıyla bundan on yıl önce akla bile gelmeyecek enerji verimliliği önlemleriyle sonuçlanıyordu,” dedi. “Bu projenin geliştirilmesiyle, Borschberg yenilenebilir enerji, yardımcı uygulamalar ve kimya sanayilerinden ortakları bir araya getirmiş ve sanayiler arası işbirliğinin büyük kazanımlar sağlayabileceğini ortaya koyan gerçek anlamda benzersiz bir girişim yaratmıştır.”

Dr. Al- Sadoun açıklamasında, gelişmiş plastik kompozit, petrol ve gaz türevlerinin Solar Impulse projesinin geliştirilmesinde geniş ölçüde kullanıldığına ve uçağın hafif, çevik ve dayanıklı olmasına imkan verdiğine değindi. Uçağın gövdesi plastiğin bir kuzeni olan karbon fiber polimerden yapılmıştır; izolasyon malzemeleri poliüretan içerirken pencereler polikarbonat plakalardan yapılmıştır. Abu Dhabi’li Masdar'ın projenin ana sponsorlarından biri olması yenilenebilir enerjiyi desteklemeye odaklanmış olduğunu yansıtmaktadır.

Dr. Al-Sadoun sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu proje GPCA Forumunun 'Rekabetçilik: Yeni Dalgalarda Yüzmek' temasını mükemmel özetliyor.” “André Borschberg'i ağırlamaktan onur duyuyor ve bu projenin diğer liderlere bunun gibi yenilikçi projelere dahil olma konusunda ilham vermesini umuyoruz.”

Projede yakalanan fırsatlar ve yaşanan zorluklar konusunda yorum yapan Borschberg şunu söyledi, “Solar Impulse enerji verimliliği ve akıllı enerji yönetiminin bir kanıtı; uçan bir akıllı şebekeye benziyor. Başlangıçta havacılık sanayi bize böyle bir uçak yapmanın imkansız olduğunu söyledi, ama bizler ortaklarımızın sunduğu teknolojiler sayesinde bunu yapabileceğimize inandık. Dünya çevresinde güneş enerjisiyle gerçekleşen uçuş doğru düşünce tarzına sahip olduğumuzda ve sınırları zorlamaktan korkmadığımızda değişimin mümkün olduğunu kanıtladı. Bugün, Solar Impulse sadece bir gösteri olmanın ötesindedir -- bu teknolojilerin gerçekten güvenli ve güvenilir olduğunu doğrulamaktadır.”

Yıllık GPCA Forumu enerji sanayinin her unsurundan yerel ve global liderleri, sektörün geleceğini etkileyecek stratejileri ele almak, tartışmak ve planlamak üzere bir araya getirecektir. Bu yıl konferans BAE Devlet Bakanı ve Abu Dhabi Milli Petrol Şirketi (ADNOC) CEO'su Ekselansları Dr. Sultan Al Jaber ve Saudi Aramco Başkanı ve CEO'su Amin H. Nasser'in konuşmaları ile başlayacaktır.

Körfez Petrokimya ve Kimyasallar Derneği Hakkında

Körfez Petrokimya ve Kimyasallar Derneği (GPCA) Arap Körfezinde hidrokarbon pazarlama (downstream) sanayini temsil etmektedir. 2006 yılında kurulan dernek kimyasal ve birleşik sanayilerden 250'nin üzerinde üye şirketin ortak çıkarlarını dile getirmekte, Körfez bölgesindeki kimyasal üretiminin %95'den fazlasını temsil etmektedir. Sanayi bölgedeki en büyük ikinci üretim sektörü olup, yılda 108 milyar $ değerinde ürün imal etmektedir.

Dernek bölgede petrokimya ve kimya sanayini üye şirketlerin birbirleriyle bağlantı kurmalarına, bilgi paylaşmalarına ve geliştirmelerine, uluslararası diyaloga katkıda bulunmalarına ve global petrokimya sanayinin geleceğine etki eden başlıca oyuncular olmalarına yardımcı olan danışmanlık, ağ oluşturma ve düşünce liderliği girişimleri yoluyla destekler.

Sanayi genelinden paydaşlara bölgesel bir platform oluşturma kararlılığındaki GPCA bünyesinde altı çalışma komitesi– Plastik, Tedarik Zinciri, Gübre, Uluslararası Ticaret, Araştırma ve Yenilikçilik, Üçlü Sorumluluk – bulunmakta ve her yıl dünya çapında altı etkinlik düzenlenmektedir. Dernek ayrıca yıllık rapor, düzenli bültenler ve raporlar yayınlamaktadır.

Daha fazla bilgi için www.gpca.org.ae adresini ziyaret ediniz

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3