PAGEV İKİNCİ GENÇLİK MÜNAZARA YARIŞMASI
PAGEV İKİNCİ GENÇLİK MÜNAZARA YARIŞMASI
  • Konum
    İstanbul Valiliği İl Özel İdaresi Binası
  • Tarih
    28-05-2011 - 08-12-2013
  • İletişim
    PAGEV - pagev@pagev.net.tr

Gençler plastiğin çevreye etkisini tartıştı

PAGEV, Avrupa Plastik Üreticileri Birliği PLASTICSEUROPE tarafından düzenlenen ve desteklenen, “Gençlik Münazara Yarışması”nın ikincisini 28 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Plastikler ve çevre konusunun gençlerce tartışıldığı yarışma sonucu belirlenen 10 finalist Avrupa Final Yarışması’na gitmeye hak kazandı. Çevreye duyarlı gençlerin bir araya geldiği münazara, plastiğin enerji ve doğal kaynakların tüketiminde en çevreci madde olduğu bilincinin yerleştirilmesi fikrinden yola çıktı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma ve Geliştirme Vakfı (PAGEV), Avrupa Plastik Üreticileri Birliği PLASTICSEUROPE desteğiyle hayata geçirilen ‘Gençlik Münazara Yarışması’nın ikincisini gerçekleştirdi. Devlet ve özel okullarda okuyan 16 ile 19 yaş arası gençlerin katılımıyla gerçekleşen yarışmaya, 20 okuldan 86 öğrenci katıldı. ‘‘Enerji, İklim Değişiklikleri, Doğayı Koruma ve Plastikler’’ konusunun münazara edildiği yarışma, 28 Mayıs 2011 tarihinde, İstanbul Valiliği’nin Vatan Caddesi İl Özel İdaresi Binası Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

“Gençlik Münazara Yarışması”, ‘doğayı korumada plastikler bir problem mi, yoksa çözümün bir parçası mı?’ sorularını karşı karşıya getirdi. Yarışma, olumlu taraf adına PAGEV Yönetim Kurulu Üyesi Reha Gür, olumsuz taraf adına ise Naturel Life Dergisi Yayın Editörü Ceyda Güven’in konuşmalarının ardından başladı.

Plastik’in enerji ve doğal kaynakların tüketimi anlamında en çevreci malzeme olduğu fikrini esas alan PAGEV; eğitimli, çevre duyarlılığına sahip gençlere, inandıkları düşünceleri savunma fırsatı veriyor. Plastiğin insan yaşamına sunduğu katkıları göstermek ve toplumsal çevre bilincini oluşturmak amacıyla organize edilen yarışma, gençleri bu düşünceler doğrultusunda bir araya getirdi. Öğrencilerin iki ayrı fikri savunduğu yarışmanın sonunda Saint Joseph Fransız Lisesi Öğrencisi İdil Uzay Uzun 1’inci seçildi. PAGEV Gençlik Münazara Yarışması’nın Türkiye ön elemesinde başarılı olan 10 finalist, Kasım ayında yapılacak Avrupa Final Yarışması’na gitmeye hak kazandı. Finale katılacak diğer ülkeler ise şöyle: İspanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya ve İsveç.

 

Türkiye ön elemesi; İstanbul Valiliği, Özel Okullar Birliği ve İstanbul ile Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından desteklenen Gençlik Münazara Yarışması’nın ilki, 30 Mayıs 2009 tarihinde yapılmıştı. Türkiye’deki elemeyi kazanan ve ülkemizi Avrupa finalinde temsil eden öğrencilerden üçü, ilk 10 arasına girmeyi başarmıştı.

 

2011 AVRUPA FİNAL YARIŞMASINA GİTMEYE HAK KAZANAN 10 FİNALİST

1. İdil Uzay Uzun – Saint Joseph Fransız Lisesi
2. Merve Oruç – Kültür 2000 Koleji
3. Burak Can Uçar – Akasya Koleji
4. Burak Kadir Aykul – Edirne Beykent Anadolu Lisesi
5. Osman Pepeoğlu – Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi
6. Birnur Dal – Akasya Koleji
7. Svitlana Zakharova – Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi
8. Oğuz Uz – Hüseyin Kalkavan Lisesi
9. Yaprak Sayın – MEV Basınköy Anadolu Lisesi
10. Anais Tanyer – Saint Joseph Fransız Lisesi

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5