Plastik sektörünün ihracattaki anahtarı inovatif ürünler

ÜRETİM KAPASİTESİNDEKİ AVRUPA İKİNCİLİĞİ İHRACATA YANSIMIYOR

Türk plastik sektörü üretim ve ihracatta ilerlemesini sürdürüyor. 2013 yılını 5,6 milyar dolar direkt ihracat ve 8,5 milyon ton üretim ile kapatan sektör, Türkiye’yi üretim kapasitesi ile Avrupa’nın ikincisi dünyanın ise yedinci büyük üreticisi konumuna yerleştirdi. Üretimde durum böyle iken sektör ihracat potansiyelini tam değerlendirebiliyor mu denirse sorunun cevabı maalesef ‘hayır’… Avrupa lideri Almanya yaklaşık 15,3 milyon ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin yaklaşık iki katı üretim yaparken Türk plastik sektöründen 4,5-5 kat daha fazlası ile 27 milyar dolarlık ihracata ulaşıyor. Avrupa üçüncüsü İtalya için de durum farklı değil. İtalya 8 milyon ton ile Türkiye’ye yakın bir üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen yaklaşık iki katımız ile 10 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor. Bu ülkelerle ihracatta aynı seviyeye ulaşmanın yolu ise inovatif ürünlerden geçiyor.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), plastik sektörünün uluslararası pazarlardaki ihracat potansiyelini geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Üretim kapasitesi ile Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise yedincisi konumdaki Türk plastik sektörünün ihracatı her geçen gün artsa da üretim kapasitesi ile doğru orantılı bir seviyeye ulaşamıyor. Bunun en önemli sebebi sektörün katma değeri daha düşük ucuz ürünler üretmesi. Örneğin; Türkiye’de bir ton mamul plastiğin birim fiyatı 3 bin 600 dolar iken, İtalya’da bu rakam 6 bin dolara kadar yükseliyor.

Plastik sektörü; ambalajdan inşaata, otomotivden medikal ürünlere kadar birçok sektörün üretiminde kullanılan ürünler üretiyor. 2013 yılı verilerine göre sektörün toplam ihracatı içinde plastik mamullerinin ihracatı yüzde 80’lik bir bölüme sahip. Geçtiğimiz yıl ihracatta en büyük artışa yüzde 23 ile plastik mutfak eşyaları sahip olurken, ikinci sırada yer alan inşaat plastiklerindeki ihracat artışı yüzde 12,5 seviyelerinde oldu.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Türk plastik sektörü olarak üretim kapasitemiz ile bugün Avrupa’da ikinci dünyada ise yedinci sıradayız. Elbette ilk hedefimiz Avrupa liderliği. Bugün Almanya üretim olarak bizim iki katımıza ulaşıyor ama ihracattaki farkımız oldukça yüksek. Almanya’nın 27 milyar dolarlık ihracatına karşı bizim ulaştığımız ihracat 5,5 milyar dolar. Aradaki farkı kapatmanın yolu ise yüksek katma değer yaratacak inovatif ürün üretiminden geçiyor. Sektörümüz daha ileri teknoloji ile ürün çeşitliliği ve katma değerli ürün üretimine geçebilecek potansiyele sahip. Geçtiğimiz yıl bu doğrultuda yapılan çalışmaların ve atılan yenilikçi adımların sinyallerini aldık. Söz konusu gelişmelerin önümüzdeki süreçlerde ihracatımıza olumlu yansımalarını da bekliyoruz. PAGEV olarak sektör temsilcilerimize bu doğrultuda her zaman destek veriyoruz ve bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.” dedi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3