PAGEV, GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NI ZİYARET ETTİ...

Bakan Tüfenkçi’den yerli oyuncak için tam destek

Yerli oyuncak sektörünün ithalata yenik düşmemesi ve üretimin yeniden canlanması için çalışmalar başlatan PAGEV bu konuda yeni adımlar atmayı sürdürüyor. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile makamında bir araya gelen PAGEV yönetimi, oyuncak ithalatında kontrollerin artırılması için destek istedi. Gümrüklerde yaşanan sorunların da aktarıldığı toplantıda, Bakan Tüfenkçi çözüm konusunda verilen desteklerin devam edeceğini açıkladı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), yerli oyuncak üretiminin ithalata karşı korunması yönündeki çalışmalarına yeni faaliyetlerle devam ediyor. 2013 yılı sonunda T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın desteğini alarak başlattığı yerli oyuncak çalışmalarının kapsamı genişliyor. İlk olarak önümüzdeki üç yıllık “Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı”na eklenen oyuncak sektörü, PAGEV tarafından düzenlenen Oyuncak Çalıştayı’nda bir araya gelerek sorunlarını, istek ve taleplerini açıklamıştı. Yerli karakter tasarımı için destek sözü alınan çalıştayın ardından harekete geçen PAGEV, tasarımcılarla bir araya gelerek taleplerini dinlemiş ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığındaki 12. Türk Tasarım Danışma Konseyi’nde bu konuda atılması gereken adımları aktarmıştı.

Yerli oyuncak üretiminin karşısına çıkan sorunları tek tek çözen PAGEV yönetimi bu kez T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile bir araya gelerek ithalat konusunu gündeme taşıdı. PAGEV yönetimi toplantıda, yerli oyuncak sanayisinin oluşturulması için T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’la yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve özellikle ithalatta kontrollerin arttırılması konusunda destek istedi. Sektör temsilcileri tarafından bu çerçevede Oyuncak İhtisas Gümrükleri’nin kurulması konusu da ana gündem maddeleri arasında yer aldı. Ayrıca Doğu Beyazıt sınır kapısından yanlış beyan veya kaçakçılık yoluyla giren oyuncakların sektör üzerindeki olumsuz etkisi ve PAGEV oyuncak komitesinin bu sorunun önlenmesine yönelik çözüm önerileri aktarıldı. Bakan Tüfenkçi, plastik sektörünün yaşadığı sorunların kendileri için önemli olduğunu ve yeni dönemde de PAGEV ile sektörün sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalarının süreceğini söyledi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3