PAGEV GAZİANTEPLİ PLASTİKÇİLERLE BULUŞTU

Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2016 yılında 1,3 milyar dolarlık plastik üretti

Tarım ve hayvancılıktaki gücünü kanıtlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, sanayiden aldığı payı da artırıyor. Bölge sanayinin en önemli kalemlerinden biri plastik… 2016 yılında miktarda 445 bin ton, değerde ise 1,3 milyar dolarlık üretim gerçekleştiren Güneydoğulu plastikçiler, ekonomiye 520 milyon dolarlık katma değer yarattı. Bölgenin plastik ihracatı ise geçtiğimiz yıl toplamda 94 bin tonu buldu. Gaziantep, 248 firma ile bölgenin plastik üretim üssü konumunda bulunuyor. PAGEV, Gaziantep’te sektör temsilcileriyle buluşarak sektörün sorunları ve geleceği için atılması gereken adımları değerlendirildi.

Türk plastik sektörünün birleştirici gücü Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), sektör temsilcileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. Rotasını bu kez Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne çeviren PAGEV, sektörün bölgedeki üretim üssü konumunda bulunan Gaziantep’te düzenlediği toplantıda; plastik sektörünün gelişimi, sorunları ve çözüm stratejilerini ele aldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Gaziantep plastik sektörünün 2016 yılı rakamlarının da açıklandığı ‘Gaziantep Plastik Çalıştayı’na PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, PAGEV Yönetim Kurulu üyeleri ile plastik sektörünün temsilcileri katıldı.

Güneydoğu’nun plastik üretim üssü Gaziantep…

Tarım, hayvancılık ve el sanatları gibi birçok alanda gücünü gösteren Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye sanayisi ve ticaretindeki etkinliğini de giderek artıyor. Bölge, sanayisinin en önemli üretim ve ihracat kalemlerinden biri olan plastik sektöründen aldığı payı büyütüyor. Bölgede hammadde, kauçuk malzemeleri ve makina üreticileri dâhil olmak üzere plastik sektöründe faaliyet gösteren 266 firma bulunuyor. Bu firmaların yüzde 93’ünü oluşturan 248 firma Gaziantep’te faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda Gaziantep, bölgenin plastik üretim ve ihracatındaki üssü olarak gösteriliyor. Bölgedeki plastik firmalarının toplam istihdamı 15 bin civarında.

Bölgede 2016 yılında 1,3 milyar dolarlık plastik üretimi gerçekleştirildi.

2016 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan plastik mamul üretimi miktarda 445 bin ton, değerde ise 1,3 milyar dolar oldu. Gerçekleştirdiği üretim ile plastik sektörü ekonomiye 520 milyon dolar katma değer sağladı. Bölgede geçtiğimiz yıl 643 bin ton plastik mamul tüketildi.

2016 yılında üretilen 445 bin ton plastik mamulün yüzde 28’i inşaat, yüzde 24’ü ise ambalaj sektöründe gerçekleşti. Elektrik-elektronik ve tekstil sektörleri toplam üretimden yüzde 9 pay alırken, ev gereçlerinin payı yüzde 8, medikal ve otomotiv yüzde 4, ayakkabı ve spor malzemeleri yüzde 2, kırtasiye, mutfak gereçleri ile oyuncağın payı ise yüzde 1 oldu.

Geçtiğimiz yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 31 bin tonu hammadde, 64 bin tonu mamul olmak üzere toplamda 94 bin ton ihracat yapıldı. Değer bazında ihracat ise 207 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca 2016 yılında 268 bin tonu hammadde, 24 bin tonu plastik mamul olmak üzere toplam 292 bin ton ithalat yapıldığı görüldü.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Gaziantep plastik sektörünün değerlendirildiği toplantının açılışında konuşan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu,“Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve bölgenin üretim üssü konumundaki Gaziantep; üretim, ihracat, istihdam ve katma değeriyle plastik sektörümüzün en önemli merkezlerinden biri. 2016 yılında miktarda 445 bin ton, değerde ise 1,3 milyar dolarlık plastik mamul üretimi plastik sektörünün bu bölgedeki etkinliğini gözler önüne seriyor. Gaziantepli üreticilerimiz ve sektörümüzün değerli temsilcileri ile bir arada olmak, sektörün mevcut durumu ve geleceği konusunda görüş alışverişinde bulunmaktan son derece mutluyuz. Türk plastik sektörü, üretim ve ihracat rakamları ile gurur duyacağımız bir performans gösteriyor. Çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan ve hammaddede yüzde 85-90 oranında ithalata bağımlı olmasına rağmen dinamizmleri ve girişimcilikleri ile dünyanın parmakla gösterdiği bir başarı öyküsü yaratıyorlar. Dünyanın en büyük 6’ıncı, Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi konumundayız. Bu başarıda payı olan firmalarımızı yürekten kutluyorum. Diğer yandan sektörümüzün vizyonunu ve gelecek stratejilerini belirleyerek daha iyi ne yapabiliriz, daha ileriye nasıl gidebiliriz bunları da şimdiden konuşmamız, planlamamız gerekiyor. Bunun için Gaziantep’teyiz. PAGEV olarak üstlendiğimiz öncü rol ile Türkiye’nin önemli sanayilerinden biri olan plastik sektörünün Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki gelişimine desteğimizi sürdüreceğimizi ve her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim” dedi.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5