Mutlu Balıklar DENİZLERİN MUHAFIZLARI

Mutlu Balıklar, "Denizlerin Muhafızları"

14 Ekim 2015 Çarşamba günü, Mutlu Balıklar Projesi kapsamında Avrupa Parlamentosu'nda 'Denizlerin Muhafızları' başlıklı bir konferans yapıldı. Avrupa Parlamentosu Üyesi, Mutlu Balıklar Destekçisi ve Balıkçılık Komitesi Başkanı Alain Cadec konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansta plastik sanayisi, birlikler, STK'ler, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu'ndan gelen 60'tan fazla katılımcı bir araya geldi.

Alain Cadec, konferansın açılış konuşmasında deniz çöpüyle mücadele konusunda "balıkçılarla birlikte çalışmamız büyük önem taşıyor, çünkü su yüzeyindeki çöpleri en iyi temizleyecek donanıma sahip olanlar onlardır" dedi. Mutlu Balıklar Projesi'nin Kurucu Ortağı Bernard Merkx, deniz çöplerinin doğal veya beşeri nedenlerle düzenli olarak biriktiği sıcak noktaların belirlenmesinin taşıdığı önem hakkındaki fikirlerini paylaştı. Çöp avcılığının "gelişigüzel" şekilde değil sıcak noktalara odaklanılarak yapılması gerektiğini vurguladı.

Konferansa katılan WFO (Waste Free Oceans), Mutlu Balıklar Projesi Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu yaptığı sunumda; “Deniz Çöpleri Sorununun uluslararası bir problem olduğunu ve Deniz Çöplerinin, Karasal Çöpler gibi sabit durmayıp, dalgalarla bir ülkeden başka ülkelerin kıyılarına aktarıldığını söyledi. Bu yüzden uluslararası bir işbirliğinin hayata geçirilmesinin, bu sorunun çözümü için kaçınılmaz bir şart olduğunu kaydetti. Avrupa Birliğinin fonlarının sadece AB ülkelerindeki projeler için kullanılmasının sorunu çözmeyeceğini ve Türkiye ve Bölge ülkelerinin projelerinin de AB fonlarından faydalanması gerektiğini de belirtti.”

Avrupa Komisyonu Balıkçık ve Denizcilik Genel Müdürü (DG MARE) Elisa Roller, Avrupa'daki örgütlerin sağladığı balıkçıların atık toplama sürecini desteklemeye yönelik fonlar konusundaki bilinçsizliğin hala devam ettiğine değindi. DG MARE'de Yapısal Politikalar ve Ekonomik Analiz Daire Başkanlığı görevini sürdüren Roller, deniz çöpü meselesine Komisyon'un 2015 yılı sonuna kadar yayımlanması planlanan Döngüsel Ekonomi Paketi'nde yer verileceğini bildirdi. Esasen "potansiyel olarak değerli materyallerin sahillerimizi kirleterek çevreye zarar vermekse ekonomiye geri kazandırılması gerekiyor" dedi.

Bellaria Pesca Üreticiler Birliği Başkanı ve İtalya Europêche Üyesi Massimo Bellavista, bölgedeki balıkçıları AB Mavi Büyüme (Blue Growth) kılavuzları ile AB Adriyatik ve İyonya Denizi Stratejisi'ne uygun olarak sürece dahil eden ECOADRIA-FISHERMAN Projesi'ni tanıttı. İlk kez uygulanacak olan bu proje ile yerel balıkçılar, deniz aktivitelerini yönetme ve insanların dikkatini bölgedeki deniz çöpü sorununa çekme konusunda öncü bir görev üstleniyor. Özel olarak tasarlanan bir mobil uyarı uygulaması sayesinde balıkçılar ve diğer vatandaşlar bölgedeki deniz çöpü sorunlarından kolayca haberdar olabiliyor.

Nicole Intemann, deniz çöpü sorunu hakkında yazdığı Küçük Balık Plastian [Plastian the Little Fish] çocuk kitabının insanın içini ısıtan hikayesini anlattı. Mutlu Balıklar, deniz çöpü konusunda farkındalık yaratmak ve yaşları beş ila on arasında değişen çocuklara bu sorun ve çözümleri konusunda eğitim vermek amacıyla bir süre önce Intermann ile çalışmaya başladı. Çocukları okyanusların tertemiz olduğu bir gelecek inşa etmeye davet eden bu kitap tüm dünyaya dağıtılmak üzere Denizlerin Muhafızları Konferansı'nda resmi olarak duyuruldu.
Konferansta söz hakkı alan bir diğer isim olan Avrupa Parlamentosu Üyesi Serrão Santos Balıkçılık Komitesi Üyesidir. Kendisini okyanuslara ve deniz canlılarını korumaya adayan Santos, okyanusları kirleten birçok maddeye ışık tuttu.

Sunumlardan sonra yapılan fikir alışverişlerinde, balıkçıların isteyerek veya istemeyerek topladıkları atık yükünü hiçbir bedel ödemeden limanlarda boşaltabilmesi gerektiğinin altı çizildi. Uyumlaştırılmış önlemler olmadan günümüzde uygulanmasının mümkün olmadığı ifade edildi.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Alain Cadec, Mutlu Balıklar Projesi'nin deneyim ve kabiliyetleri dolayısıyla balıkçılarla işbirliği yapmanın ve atıklara değer katan döngüsel bir ekonomi yaratmanın önemini ortaya koyduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Mutlu Balıklar Hakkında

Mutlu Balıklar (WFO), balıkçılık sektörü, kamu otoriteleri ve uluslararası plastik sanayisini sahillerde, nehirlerde ve denizlerde gittikçe artan çöp sorunuyla mücadele amacıyla harekete geçirerek birleştirmeyi amaçlayan, çığır açan bir kamusal-özel vakıftır. Türkiye’de PAGEV tarafından yürütülen projenin bölgesel başkanlığına da 2012 yılından itibaren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz EROĞLU seçilmiştir. 2011 yılından beri hayata geçirilen birçok proje Avrupa Parlamentosu Üyesi, Avrupa Parlamentosu Balıkçılık Komitesi Başkanı ve Mutlu Balıklar Destekçisi Alain Cadec'ten tam destek görmüştür.

VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3
5