ATIK DÖNGÜSÜ İTALYA’DA MERCEK ALTINDA

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu ile Avrupa Parlamentosu Atık Döngüsü Soruşturma Komisyonu Başkanı Alessandro Bratti biraraya gelerek görüştüler. Ardından Eroğlu, Avrupa Komisyonu’na özel bir sunum yaptı.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ile Avrupa Parlamentosu Atık Döngüsü Soruşturma Komisyonu Başkanı Alessandro Bratti biraraya gelerek ‘atık döngüsü’ konusunda görüş alışverişinde bulundular. Avrupa Komisyonu’nun, Türk bürokratlar ile bir araya gelerek karşılıklı deneyim ve bilgi paylaşımında bulunabileceği hususunda görüş birliğine varıldı. Görüşmede ayrıca organik atıkların sadece kompostlanmasının yerine, çeşitli inovatif yöntemler ile kullanılması gündeme geldi. Biyo bozunur atıkların diğer atıklardan ayrı toplanması gerektiği ve bu atıkları toplamada biyobozunur poşetlerin kullanılabileceği konusunun da masaya yatırıldığı toplantının sonunda Avrupa ile ilgili atık dönüşüm konusunda şu konu başlıklar öne çıktı:

  • Avrupa’da ince torbalar yerine 70-80 micron üstü kalın torbalar kullanılıyor.
  • Oxo bozunur plastik poşetler İtalya’da yasaklandı, kağıt ya da tekstil poşetler de kullanılmıyor.
  • Çöplerin yüzde 50-55’i organik.
  • İtalya’da atık depolama sahalarına yatırım yapmak yerine kayıtdışı alanlar yaratılıyor ve atıkların gömülmesi hala teşvik ediliyor çünkü hala en ucuz çözüm gömmek.
  • Interpol de çevresel sorunlarla ilgili kurallar koyuyor.
  • İtalya’da geri dönüşüm sektörüne hakim olan kayıtdışı oranı yıllık 10 milyar euro buluyor. Bunun önüne geçmek için mevzuatlar inceleniyor. Kanunlar kolaylaştırılmaya çalışılıyor. Cezalar arttırılıyor.
  • Avrupa’nın Kuzey ülkelerinde atık yönetimine iyi örnekler var ancak güney tarafı öyle değil (birkaç iyi örnek dışında). Güneyde yakma yok, düzenli depolama yok ve atık gömme doğru şekilde yürütülemiyor.
  • Vergi ödememek için elektronik atıklar, kayıt dışı olarak yurtdışına ihraç ediliyor.
VOC TEST MERKEZİ
Ambalaj Atıkları
Plast Eurasia 4-7 Aralık 2024
Partnerlerimiz
2
1
3